Kuyruk sokumu ağrıları nasıl önlenir?

 Kuyruk   sokumu   ağrıları  , özelikle kadınlarda görülen ve toplumda sık rastlanan bir durumdur.  Op. Dr. Arda Çınar  ,  Kuyruk   sokumu  ağrısının tanısı ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

haber7
0

Özellikle otururken şiddeti artan ağrılar yüzünden yolculuk etmek , ofiste uzun saatler oturarak çalışmak ya da keyifle yemek yemek neredeyse imkansızlaşır.

Memorial Şişli Hastanesi  Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü  nden  Op. Dr. Arda Çınar  ,  Kuyruk   sokumu  ağrısının tanısı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ağır yük kaldırmaktan ve zorlayıcı hareketlerden kaçının

Kuyruk  sokumu  , insan vücudunda bulunan 33 tane omurun en alt kısmında bulunan son parçasıdır. Bu kemiğe halk arasında "poçik" ve tıp dilinde ise "koksiks" adı verilir. Koksiks veya  Kuyruk   sokumu  leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası olduğu için büyük öneme sahiptir. Ağır yük kaldırmaktan ileri gelen zedelenmeler , zorlu  antrenmanlar  ,  doğumsal bozukluklar  ,  Kuyruk  sokumunda düşme sonrası meydana gelen ezilme , kırık ve çıkıklar , uzun süre aynı pozisyonda sert zeminde oturmak zorunda kalmak ,  Kuyruk   sokumu  civarında görülebilen kıl dönmesi ve apse gibi iltihaplar , kemik hastalıkları , dolaşım bozuklukları bu tip ağrılara yol açabilir.

Kuyruk  sokumu  ağrısı kadınlarda daha sık görülür

Kuyruk  sokumu   ağrıları  kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha fazla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =