Karaciğer yağlanmasına dikkat!

Toplumda sık görülen  Karaciğer  yağlanmasının tedavi edilmezse tehlikeli sonuçlar doğurabileceği bildirildi.

haber7
0

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özgür , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Karaciğer  yağlanmasının ,  Karaciğer  hücrelerinde normalden fazla yağ toplanması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi.

Karaciğer yağlanmasının Türkiye de ve dünyada en sık görülen hastalıklardan birisi olduğunu belirten Özgür , " Bu basit hastalık tedavi edilmezse siroz ve  Karaciğer  kanserine neden olabilmektedir. Bu hastalığı doktorların ve hastaların iyi bilmeleri ve ciddiye almaları gerekmektedir" dedi.

Özgür ,  Karaciğer  yağlanmasının şişmanlık , kanda yağlanma ve şeker hastalığına bağlı geliştiğini ifade ederek , şöyle konuştu:

"Bu nedenler dışında ilaç kullanımı , uzun süreli damar yolu ile beslenme , aşırı A vitamini kullanmak , gebelik , hızlı kilo kaybı , wilson hastalığı , karaciğerde demir depolanması gibi hastalıklar da  Karaciğer  yağlanmasının nedenlerini oluşturmaktadır. Bazı ilaçlar da  Karaciğer   yağlanmasına  neden olabilir. Aşırı kalori tüketimi , yanlış ve dengesiz beslenme , yağ ve karbonhidrat tüketimindeki artış , rafine ürünler , doğal olmayan besinler ve hareketsiz , sporsuz yaşam ve ortaya çıkan şişmanlık tablosu da en sık karşılaştığımız grubumuzdur. Bunlar günümüzün en önemli sorunları olup ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =