Dul kadına Torba Yasa piyangosu!

Sosyal güvenlikte sağlanan tarihi barış , eşi ölen kadınların yüzünü güldürdü. Çift maaş aldığı için ceza alanlar kurtuldu...

haber7
0

Hazal Ateş in haberi

İki maaş üzerinden sosyal destek aldığı için 10 bin lira ceza kesilen  Dul  kadınların borcu , yeni düzenlemelerle yüzde 50 düşecek

Sosyal güvenlik barışı ile iki maaş üzerinden sosyal destek ödemesi aldığı için 10 bin lira ceza kesilen  Dul  kadınların da yüzü güldü.

Bu yüklü cezayı ödeyemediği için evine haciz giden binlerce  Dul  kadın da tarihi barıştan yararlanabilecek. Hacizler durdurulurken , gecikme zammı ve faizleri silinecek.

Yapılandırmadan boşandığı halde eski kocasıyla yaşamaya devam ederek usulsüz maaş alanlar da yararlanabilecek.

Sosyal güvenlik barışından yararlanmak isteyenler , başvuru formlarını Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden alarak , elden ya da posta yolu ile başvuruda bulunabilir.

İşte , tarihi barış ile çalışma hayatındaki bazı yenilikler , sunulan yeni fırsatlar ve merak edilen soruların yanıtları şöyle:

İKİNCİ YAPILANDIRMA

Bir takvim yılında 2 veya daha fazla taksitini ödemeyen gecikme zammı ödeyecek. 2008 yapılandırmasında bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanmıştı.

Bir taksitini ödemediği için yapılandırması bozulanlar oldu. Yeni  Yasa  ile ödeme sayısı 4 ten fazla olmayanlar borcunu yeni düzenlemeye göre yapılandırabilecek.

Anlaşmalı boşananlar güldü

SGK , kâğıt üzerinde boşandığı eşiyle aynı evde yaşadığı tespit edilenlere bağlanan aylıkları keserken , kurumu zarara uğrattıkları gerekçesiyle savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

Yasadan yararlanarak haksız yere aldıkları aylıkları devlete geri ödemek isteyenler de yapılandırma kapsamına alındı. Davaları devam edenler için de aynı durum geçerli olacak.

Doğum izinlerine ayar

Torba  Yasa  kapsamında , erken doğum yapan kadın işçiler doğumdan önce kullanamadığı izni doğum sonrasında da kullanabilecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu hak kullanabilecek.

Böylece , 8 hafta olan iznin kullanılmayan süresi yine 8 hafta olan doğum sonrası izne eklenecek. Kızına , eşine , anne ve babasına bakan işçilere 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilecek.

Hacizler durdu faiz siliniyor

SGK , iki maaş üzerinden sosyal destek ödemesi alan kadınlara tebligat göndererek , bunlardan birinin iadesini istemişti.

Geriye dönük son 12 yıllık tutar talep edilince 500 lira  Dul  maaşı alan kadınlara 10 bin liralık fatura çıkarılmıştı.

Üstelik 3 ay içinde ödemeyenlerin borçlarına da yüksek oranlı faiz işletildi ve aylıklarının dörtte birine de haciz konuldu.

Barış kapsamında bu şekilde mağdur olan  Dul  kadınlar da yapılandırma kapsamına alınacak. Borç faizleri silinerek , 18 aya kadar taksit seçeneğinden yararlanabilecekler.

Kısmi çalışma ödeneği

Torba  Yasa  ile kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletildi. Ekonomik krizin yanı sıra bölgesel ve sektörel kriz durumunda da kısa çalışma ödeneği alınabilecek.

İşsizlik Sigortası Fonu ndan da kısa çalışma ödeneği verilecek. Kriz dönemlerinde haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak , işyeri faaliyetlerinin ise tamamen ya da kısmen durdurulması durumunda kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilecek. Ödeneğin süresi 6 aya kadar Bakanlar Kurulu tarafından uzatılabilecek.

12 Eylül mağduruyum!

Yasa kapsamında , 12 Eylül döneminde devlete karşı suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ancak daha sonra beraat edenler emekli olmak için tutukluluk sürelerini borçlanabilecek.

Buna göre daha sonra dava açarak devletten tazminat alanlar borçlanma bedelini kendileri ödeyecek , tazminat almayanların borçlanma bedelini ise Hazine karşılayacak.

Hizmet borçlanması yapmak mümkün değil

Yasaya göre herhangi bir şirket üzerinden borçlanarak ve toplu ödeme yaparak sigorta süresini artırmak mümkün değil.

Diğer yandan bir işyerinde sigortasız olarak çalışan , "hizmet tespiti davası" açarak , sigortasız çalıştığı dönemi kanıtlayarak o süreyi sigortalı hizmeti olarak saydırabilir.


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =