Emekli maaşında haciz şoku!

SGK kimlerin peşinde?

haberturk
0

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden yüzbinlerce kişi , Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu yıl başlattığı prim hamlesiyle bir anda kendisini borç içinde buldu. Sayıları 600 bini bulan  Emekli  vatandaşımız , aylığına  haciz  geldiğini gördüğü anda neye uğradığına şaşırdı.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre konunun özeti şuydu: Sosyal güvenlik sistemimize göre ,  Emekli  olan bir kişi çalışmaya devam ederse prim ödemek durumunda. Buna dayanarak , primini ödemediği tespit edilen yüzbinlerce  Emekli  için yüklü miktarlarda borç çıkarıldı ve aylıklarına  haciz  konuldu. Tahsilatta kurum genellikle maaştan 4’te 1 oranında kesinti yoluna gidiyor. 10 bin liranın üzerindeki rakamlarda tebligatla emeklilere ‘borcunu öde’ çağrısı yapılıyor.
Bu noktada ,  Emekli  olduktan sonra bir işyerinde ücretli (sigortalı) olarak çalışmaya başlayanlar açısından herhangi bir sorun yok. Nitekim işyerleri , çalıştırdıkları emeklilerin bordrolarını yaparken bu prim kesintisini otomatik olarak zaten yapıyor. Yani bu emeklilerin ayrıca yapmaları gereken bir işlem yok.

2003’e kadar dönüldü
Ancak asıl sorun kendi işini kuran , ticaret yapan , dükkân sahibi veya herhangi bir şirket ortağı olan emekliler cephesinde yaşanıyor.
Öncelikle hatırlatalım... Çalışmaya devam eden her  Emekli  , çalışmaya başladığını SGK’ya bildirmek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =