Kalp rahatsızlığı olanlar oruç tutabilir mi?

Uzmanlar , ileri derecede  Kalp   rahatsızlığı  olan ,  Kalp  krizi geçirmiş veya günün belli saatlerinde ilaç alması gereken hastalar dışındaki  Kalp  hastalarının  oruç  tutabileceklerini belirtti.

haber7
0

İleri derecede  Kalp   rahatsızlığı  olan veya günün belli saatlerinde ilaç alması gereken hastalar dışındaki  Kalp  hastalarının  oruç  tutabileceklerini belirten  Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı   Doç. Dr. Aziz Karabulut  , bu tür hastalara özellikle sıcak yaz günlerinde  oruç  tutmamalarını önerdiklerini söyledi. Karabulut , "Aslında bizim için en önemli nokta hastanın sıvı ihtiyacı. Kardiyolojik açıdan bir hastanın bu sıcak yaz günlerinde durumunu belirleyen en önemli şeylerden bir tanesi sıvı ihtiyacıdır. Örneğin tansiyon hastaları yeterli sıvıyı alamazlarsa bu kan basıncında dalgalanmalara sebep olabilir. Biz  Kalp  hastalarının hemen hepsine kanı sulandırıcı ilaçlar veririz. Bu ilaçlar bir nevi kanı sulandırarak pıhtılaşmayı önleyerek  Kalp  krizlerini önlemeye çalışır. Vücutta sıvı miktarının azalmasının en önemli dezavantajlarından bir tanesi de budur. Vücuttaki sıvının azalması bu istediğimiz hedeflediğimiz kanın sulanmasında bir miktar azalmaya yol açabilir. Fakat bu hiçbir  Kalp  hastası  oruç  tutmasın anlamına elbette ki gelmez" dedi.

Gelen hastaların büyük bir kısmının  oruç  tutmak için özellikle izin istediğini kaydeden Karabulut , insanların oruca ihtiyacı olduğu için kendilerinin de hastalara yol göstermeye çalıştıklarını ifade etti. Karabulut , "Hasta iftar ve sahur vakitlerinde yeterli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =