Turkcell de yarın büyük gün!

Sona gelindi...

haberturk
0

Türkiye nin en  büyük  cep telefonu grubu  turkcell  in kontrolü için uzunca bir süredir devam eden ihtilaf , İngiltere mahkemesinin salı günü vereceği karar nedeniyle kritik bir haftaya girdi. CNN TÜRK ün haberine göre ,  turkcell  in kaderi yıllardır Türkiye nin en zengin adamlarından biri olan Mehmet  karamehmet  ile Rus oligark Mikhail Fridman arasındaki savaşın sonucuna bağlıydı.

TURKCELL DE KADER GÜNÜ!

Karamehmet  turkcell  in kontrolünün Çukurova Grubu nda kalması , Fridman ise  Alfa  grubuna devredilmesi için mücadele etti. Bu kavga salı günü İngiltere Danışma Meclisi nin (UK Privy Council) alacağı kararla son bulması bekleniyor. Mahkeme , Çukurova nın 1.4 milyar dolarlık borcunu ödeyemediği için kaybettiği hisselerini  Alfa  dan nasıl geri alabileceğine dair bir karar alacak.

Ancak mahkemenin ocak ayında Çukurova nın hisselerini geri almaya hakkı olduğu yolunda verdiği karardan bu yana bir başka önemli gelişme daha meydana geldi; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu nun (TMSF) ,  turkcell  in yönetimini ele geçirme olasılığı doğdu.  Alfa  ve İskandinav ortağı Telia Sonera yıllardır Türk devletini kurumsal yönetim kurallarını birbiri ardına değiştirmek suretiyle Rus grubun  turkcell  in kontrolünde daha fazla söz sahibi olma girişimlerini engellediği gerekçesiyle şikayette bulunuyordu.

Ancak bu yıl TMSF nin 2000-2001 yıllarındaki bankacılık krizi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =