Ağız sağlığı kas yaralanmaları ile ilgili mi?

Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği (EDAD) Başkanı  Dr. Ata Anıl  ,  kas  yaralanmalarının  Ağız   sağlığı  ile  ilgili  olabileceğini savundu. Anıl , "Ağız sağlığınıza dikkat edin ,  kas   yaralanmaları  riskiniz azalsın" dedi.

haber7
0

Profesyonel sporcular  kas  yaralanmalarını önlemek için iyi bir  Ağız  sağlığına sahip olmalıdırlar. EDAD Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği Başkanı  Dr. Ata Anıl  , kendisi de bu konu ile  ilgili  araştırmalar yapmakta.

Dr. Ata Anıl , İspanya da bulunduğu dönemde , Barselona klübünün de desteğiyle , Barcelona Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Cosme Escoda nın önderliğinde yapılan bir araştırmayı da yakından takip ediyor. Bu araştırmada  Ağız   sağlığı  ile  kas   yaralanmaları  arasında doğrudan bir ilişkinin olduğu saptanıyor.

2010-2012 yılları arasında sürdürülen çalışmada araştırmacılar , Barselona futbol takımında oynayan sporcuları dental travma ,  Ağız  hijyeni gingival indeks skorlarını incelemeye alıyorlar. Daha sonra elde edilen veriler futbol kulübünün medikal ekibinin  kas  yaralanmalarıyla  ilgili  verileriyle karşılaştırılıyor. Çalışmanın sonunda spor yaralanmalarının doğrudan  Ağız  sağılığıyla yakından  ilgili  olduğu görülüyor. Bir başka deyişle  Ağız  diş  sağlığı  kötü olan sporcularda  kas   yaralanmaları  daha sık olmaktadır.  Ağız  enfeksiyonlarının birçok kaynağı bulunmaktadır. Bunlar arasında çürükler , gingivitis ve dental plak sayılabilir.

Bu çalışma  kas  yaralanmalarını engellemek için  Ağız  sağlığının önemini ortaya çıkarmıştır.  kas  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =