Fiber optik ağ üzerinden dünyayı dinlemişler

The Guardian gazetesi İngiltere nin en önemli istihbarat ajanslarından GCHQ nun "izleme" skandalı olduğunu iddia etti.

sonhaberler
0

İngiliz The Guardian gazetesi , İngiltere nin en önemli istihbarat ajanslarından Hükümet İletişim Merkezleri nin (GCHQ)  Fiber   optik  ağlar  üzerinden  çok sayıda internet bağlantı noktasına sızdığını ve burada sayısız veriye erişim sağladığını yazdı. Bu verilerin daha sonra ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile paylaşıldığını yazan gazete , e-posta , sosyal paylaşım siteleri paylaşımları , telefon görüşmeleri ve kullanıcıların kişisel verilerinin de kaydedilip analiz edildiğini bildirdi.

AVRUPA DA BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

İngiliz Yayın Kuruluşu BBC , The Guardian ın haberini ABD nin Prizma adlı programını ifşa eden Edward Snowden a dayandırdığını bildirdi. İngiliz programın adının "Tempora" olduğu ve 1.5 yıldan bu yana uygulandığı belirtildi. Guardian ın "GCHQ her hareketinizi nasıl izliyor" manşetiyle duyurduğu özel haberi Avrupa da büyük yankı uyandırırken , İngiltere nin elektronik dinleme ve izleme servisi GCHQ dan sızdırılan belgeler habere kaynak olarak gösterildi.

Habere göre , telefon konuşmaları ve internet  üzerinden  sağlanan iletişime ait bilgiler GCHQ tarafından elenmek ve incelenmek üzere 30 gün boyunca saklandığı ifade edildi. GCHQ , tüm çalışmalarının yasalar çerçevesinde olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =