Öztrak: Ekonomiye cari açık verdiren Başbakan dır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik  Öztrak  , "Faiz lobisi , ekonomisini borçla şişiren ve  Ekonomiye  yüksek  cari   açık   verdiren   Başbakan  ve iktidarları sever" görüşünü savundu.

haber7
0

Öztrak , yazılı açıklamasında , ekonominin yılının ilk üç ayındaki yüzde 3 lük büyümesinin , büyük ölçüde "iç tüketim" ve “"normal kamu yatırım artışı" ile sağlandığını belirtti.

İlk üç ayda kamu yatırımlarındaki reel artışın yüzde 82 olduğunu ifade eden  Öztrak  , bunun 1998 den bu yana yayımlanan seride en yüksek artış olduğunu kaydetti.

Buna karşın , açıklanan verilerde özel sektör yatırımlarında yüzde 9 ,1 gerilemenin görüldüğüne dikkati çeken  Öztrak  , "Böylece dört çeyrek üst üste özel sektör yatırımları geriledi. Özel sektörün yatırım iştahı adeta kayboldu" değerlendirmesinde bulundu.

İlk çeyrekte "ailelerin tüketiminde" görülen yüzde 3 lük artışın sevindirici olduğunu , ancak "son 1 yıldır baskılanmış bu tüketimin" nasıl finanse edildiğinin de önemli olduğunu belirten  Öztrak  , ailelerin bankalara tüketici ve kredi kartı borcundaki artışın dikkat çekici olduğunu bildirdi.

Borçla şişen ekonominin dış ticarete kapalı hizmet sektörüne yaradığını , ilk üç ayda net ihracatın büyümeye katkısının sıfırlandığını , iç tasarrufların da yeniden düşmeye başladığını ileri süren  Öztrak  , "AKP ezberini bozmayarak ekonomiyi borçla şişirmiştir. Bu model  Başbakan  ın şikayet edermiş gibi göründüğü  faiz lobisi  ile işbirliği yaptığının en ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =