Ok yaydan çıktı

milliyet
0

Dünyaca ünlü  ekonomist  Prof. Dr. Daron Acemoğlu ,  New York Times  da yayımlanan makalesinde , Gezi Parkı eylemlerine yönelik değerlendirmede bulundu.
 

Acemoğlu , yazısında , son birkaç yıldır AKP nin ekonomide sağladığı başarı nedeniyle  Washington  başta olmak üzere Batı dünyasında  Türkiye  demokrasisine yönelik bir iyimserliğin söz konusu olduğunu belirtti.
 

Türkiye de iktisadi kalkınmanın demokrasiyi garanti altına almayacağını kaydeden ünlü  ekonomist  , Ok  yaydan   çıktı  yorumunda bulundu.
 

İktisadi kalkınmanın daha fazla demokrasiyi beraberinde getirdiğini savunan Siyaset Bilimcisi Seymour Martin Lipset in ünlü modernizasyon teorisine atıfta bulunulan makalede ,  Türkiye  ekonomisinin son 11 yılda hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğüne yer verildi.
 

Bu durumda ihtiyaç olunan tek şey sabır olarak nitelendirilirken , bu mantıktan hareketle , Erdoğan ın ekonomik başarısının hükümetin otoriter yönetim tarzını sona erdirmesi gerektiği kaydedildi.
 

Modernizasyon teorisinin dünyada yükselen demokrasiyi açıklamada yeterli kalmadığının bildirildiği makalede , Acemoğlu , Simon Johnson , James A.  Robinson  ve Pierre Yared ile ortak hazırladığı çalışmasına atıfta bulundu.

 
Araştırmaya göre , hızla büyüyen ülkelerin demokratik olma ya da demokratik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =