KKTC iktidarında isyancı vekil krizi

KKTC de iktidardaki Ulusal Birlik Partisi nde (UBP) Başbakan İrsen Küçük e muhalif bir grup milletvekilinin hükümeti düşürmek üzere muhalefet partilerinin vereceği gensoruyu destekleyeceklerini açıklaması , Ada da siyasi kriz çıkardı.

hurriyet
0

İsyancı milletvekillerinin ‘ciddi olduğunu öğrenen Türk Günü kutlamaları için bulunduğu New York ta öğrenen Başbakan İrsen Küçük ,  ABD  ziyaretini yarıda keserek Ada ya dönme kararı aldı ve erken seçim kaçınılmaz dedi. 

10 MİLLETVEKİLİ DESTEĞİNİ ÇEKTİ

50 sandalyeli  KKTC  parlamentosunda 30 milletvekili ile tek başına iktidarda bulunan UBP de en az 10 milletvekili Başbakana muhalif kanatta yer alıyor. İsyancı milletvekillerinin katılımıyla muhalefet partileri hükümeti düşürecek salt çoğunluk 26 sayısına rahatlıkla ulaşıyor. Muhalefet partileri ise , Başbakan Küçük e muhalif iktidar partisi milletvekilleri ile görüştükten sonra hükümete güvensizlik önergesi sunma kararı aldı. Küçük , New York ta Ada ya döner dönmez partisinin yetkili kurullarını erken seçim gündemiyle toplantıya çağıracağını söyledi. 50 sandalyeli  KKTC  parlamentosunda iktidar partisi UBP nin 30 , muhalefet partileri CTP nin 14 , DP ve TKP nin 2 şer milletvekili bulunuyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =