Rusya: Suriye de uçuşa kapalı bölge yıkıcı olur

 Rusya  ,  Suriye  de  uçuşa   kapalı   bölge  ya da insani yardım koridoru oluşturulmasının  yıkıcı  sonuçları olacağı , bu yönde bir kararın da sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nde alınabileceği uyarısında bulundu.

haber7
0

Suriye de “insani koridor” ve “uçuşa  kapalı  bölge” düşüncelerinin dile getirildiğini ifade eden  Rusya  Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov , “Hiç kimse bunun sonuçları ile ilgili değerlendirmede bulunmuyor. Bu yönde bir karar ancak Güvenlik Konsey inde alınabilir. Bunun dışındaki tedbirler meşru kabul edilemez.” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon un 16-19 Mayıs tarihlerinde Moskova ya yapacağı ziyaret öncesi İnterfax a açıklamada bulunan Gatilov , “BM Genel Sekreteri ile pozisyonumuzu ele alacağız. Kendisi bu yönde bir kararın Güvenlik Konseyi aracılığı ile olması gerektiğini anlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Libya senaryosunda olduğu gibi Güvenlik Konseyi kararlarının çarpıtılarak bir kısım siyasi amaçlar için kullanılabildiğini savunan Gatilov , “Hepimiz Libya ya uygulanan silah ambargosunun ve  uçuşa   kapalı  alan oluşturulmasının taraflardan birine silah tedariki şekline dönüştüğünü hatırlıyoruz. Sivillere yardım için oluşturulan yapı , ülkenin altyapısını dönüştürmek için kullanıldı.” eleştirisinde bulundu.

ULUSLAR ARASI KONFERANS TOPLANACAK

Suriye de Cenevre Mutabakatı nın devamı niteliğinde uluslar arası konferansın yakın zamanda toplanmasını ümit ettiklerini belirten  Rusya  Dışişleri Bakan Yardımcısı , “Cenevre de olduğu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =