Nefes almak daha da zorlaştı!

 Karbondioksit  oranı insanlık tarihinin en yüksek seviyesinde

haberturk
0

Bilim adamları atmosferdeki  Karbondioksit  oranının 800 bin yılın en yüksek seviyesine çıktığını bildirdi. Oranın 1950 lerden bu yana hızla arttığını , bunun ise artan kömür , petrol ve doğal gaz kullanımından kaynaklandığını belirttiler.

ABD Ulusal Okyanus ve  atmosfer  İdaresi insan hayatı için kritik önem taşıyan gazın günlük oranının milyonda 400 partikülü aştığını açıkladı. Bu rakam bilim adamlarınca dünyada özellikle küresel ısınma dahil mevsim anormalliklerine yol açabilecek kritik nokta olarak görülüyor.

Geçtiğimiz yılda Kuzey Kutup bölgesinde  Karbondioksit  oranının 400 ü seviyesine çıktığı görülmüştü. Ancak ilk defa NOAA ya bağlı Hawaii Mauna Loa daki gözlem evi gün boyu ortalamanın bu rakamın üzerine çıktığını saptadı.

19. yüzyılda atmosferdeki  Karbondioksit  oranı 280 partikül civarındaydı. 1950 lerde 300 seviyelerine çıkan oran o tarihten bu yana ciddi bir hızla artıyor. Bilim adamları 800 bin yıldır böyle bir seviyeye çıkmadığını vurguluyor.

NOAA nın kıdemli bilim adamlarından Pieter Tans yaptığı açıklamada bu rakamın kendileri için sürpriz olmadığını söyledi. Tans , ellerindeki bulguların artan kömür , petrol ve doğal gaz kullanımın hızla yükselişe sebep olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Uzmanlar önlem alınması gerektiği konusunda uyarıda bulunurken , artış hızının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =