Peygamber Efendimizin üç aylarda yaptığı dua

Kandiller geçidi olarak adlandırılan , Regâib , Miraç , Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu 3 aylar yarın başlıyor. Bu ayların fazileti nereden geliyor ,  Peygamber  Efendimiz bu  aylarda  nasıl ibadet ederdi , biz nasıl değerlendirmeliyiz

haber7
0

Yüce Allah , kullarına olan rahmetinin bir boyutu olarak insanlar içerisinde özel insanlar , mekanlar içerisinde özel mekanlar , zamanlar içerisinde de özel zamanlar yaratmıştır. Dini geleneğimizde bu özel zamanlardan biri de , Mevlâ mızın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı 3 aylar mevsimidir.

İslam âleminin heyecanla beklediği 3 aylar cumartesi günü başlıyor. 2013 yılında 3 ayların başlama tarihi 11 Mayıs 2013 Cumartesi ,  Şaban ayı  10 Haziran Pazartesi ,  ramazan  ayı 09 Temmuz Salı günü başlayacak.

PEYGAMBERİMİZİN OKUDUĞU DUA

Peygamber Efendimiz , üç aylara eriştiğinde diğer günlere nazaran ibadetlerini daha da artırıyor ve sık sık şu duayı okuyordu: "Allahümme bârik lena fî recebe ve şa bân ve belliğna  ramazan  (Allah ım  recep  ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi  ramazan  ayına ulaştır)."

Kandiller geçidi olarak adlandırılan , Regâib , Miraç , Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu 3 aylar , kendimizi denetleme ve değerlendirmenin , taat , ibadet ve şükürlerimizi artırmanın , bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir.  Regâib gecesi  , müminlerin mağfiret mevsimi 3 aylara rağbet etmeleri ve onun taşıdığı manalardan , değerlerden istifade etmeleri gerektiğine dair mesaj yüklü bir gecedir. Sahabe efendilerimiz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =