Gül, Twitter da Portekiz gezisini anlattı

 cumhurbaşkanı abdullah gül  ,  sosyal paylaşım sitesi twitter  daki hesabında  portekiz  ziyaretine ilişkin değerlendirmelerini ve fotoğraflarını paylaştı.

haber7
0

Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül  ,  Twitter  daki hesabından 5-8 Mayıs ta  portekiz  e yaptığı resmi ziyareti takipçileriyle paylaştı.

Portekiz e yaptığı devlet ziyaretinden dün döndüğünü anımsatan  Gül  , Lizbon un İstanbul a benzerliğiyle bilinen bir Avrupa başkenti olduğuna dikkati çekerek , bu kentin de yedi tepesi , köprüleri ve tarih dolu bir geçmişi bulunduğunu anlattı.

Portekizli kaşiflerin Hindistan dan Brezilya ya kadar birçok okyanus ötesi keşif yaptıklarını vurgulayan  Gül  , "İmparatorluk görkemlerini tüm merasimlerinde koruyorlar" ifadesini kullandı.

Gül ,  portekiz  Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve eşi Maria Cavaco Silva nın kendilerini törenle karşıladığını anımsatarak , şunları paylaştı:

"Tarihi parlamento binasını bütün partilerimizden milletvekilleriyle ziyaret edip görüşmelerde bulunduk. Lizbon Belediye Başkanı , çok popüler bir başkan. Tarihi belediye sarayında Lizbon un anahtarını törenle verdi. Ayrıca bize bir de sürpriz yaptı. Okullarda Türkçe öğrenen Portekizli çocuklar bizi Türkçe konuşarak karşıladı."

Portekiz e çok sayıda Türk iş adamı ile gittiğini hatırlatan  Gül  , Türk-Portekiz İş Forumu na Cumhurbaşkanı Silva ile katıldıklarını ve iş adamlarını karşılıklı olarak teşvik ettiklerini aktardı.

Gül , "Lizbon un önemli saraylarından birisinde düzenlediğimiz kültür ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =