Aşıya ilişkin sorular Twitter dan cevaplandı

 aşı  Haftası nedeniyle uzmanlar , Sağlık Bakanlığının  Twitter  hesabından çocukluk ve erişkinlik dönemi  aşı  uygulamalarıyla ilgili soruları yanıtladı.

haber7
0

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan  ve Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Firdevs Aktaş , Sağlık Bakanlığının  Twitter  adresine giren vatandaşları bilgilendirdi.

Aşıların kısırlaştırıcı etkisi bulunmadığını , bunların tamamen söylentiden ibaret olduğunu belirten uzmanlar , hiçbir aşının epilepsiye yol açmadığını , nöbet riski bulunduğunu ancak bunun da geçici olduğunu vurguladı.

Koruma oranı yüzde 85 olan Rota virüsü aşısının takvime alınmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden uzmanlar , bebek bekleyenlere su çiçeği aşısı yapılamayacağını bildirdi.

Kızamık aşısıyla ilgili sorulara da yanıt veren uzmanlar , ülke genelinde 9-11 aylık çocuklara kızamık aşısı uygulandığını , bunun 12. ayda tekrar yapılması gerektiğini belirtti.

Türkiye de  aşı  üretim çalışmalarının başladığını anlatan uzmanlar , bu çalışmaların halen antijenlerin birleştirilmesi safhasında olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanlığının  aşı  takvimindeki aşıların ücretsiz uygulandığını vurgulayan uzmanlar , Türkiye de gelişmiş ülkelerdekine yakın bir  aşı  şeması uygulandığını kaydetti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan , "Aşılarda domuz başta olmak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =