Anayasa Mahkemesi ne bireysel başvuruya dikkat

 Anayasa   Mahkemesi  1. ve 2. bölümleri ,  bireysel  başvuruları "kabul edilebilirlik" yönünden inceledi.  bireysel  başvuru kapsamında yapılan 15 başvuruyu kabul edilemez buldu.

haber7
0

Buna göre , 1. Bölümde ele alınan , başvuruların ikisi , "başvuru yollarının tüketilmemesi" , biri "açıkça dayanaktan yoksun olması ve konu bakımından yetkisizlik" , biri "zaman bakımından yetkisizlik ve açıkça dayanaktan yoksun olması" nedenleriyle kabul edilmedi.

Yüksek Mahkemenin 1. Bölümünde ele alınan , idari yargıda görülen bir davada görev alan hakimler hakkındaki şikayetin işleme konulmaması ve bu karar aleyhine itirazların Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca reddedilmesi dolayısıyla anayasal haklarının ihlali nedeniyle yapılan başvuru , "konu bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez bulundu.

Şahsına karşı hakaret suçu işlendiği iddiasıyla Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı şikayet üzerine etkin bir soruşturma yürütülmemesinin ,  Anayasa  nın 36. maddesini ihlal ettiğini öne süren kişinin başvurusu ise "konu bakımından yetkisizlik nedeniyle" kabul edilmedi.

2. BÖLÜMDEN 9 BAŞVURU KARARI

Anayasa  Mahkemesi  2. Bölümünde değerlendirilen başvuruların 4 ü "konu bakımından yetkisizlik" , biri "zaman bakımından yetkisizlik" , biri "süre aşımı" , biri "zaman bakımından yetkisizlik ve açıkça dayanaktan yoksun olması" nedenleriyle kabul edilemez bulundu.

Yüksek Mahkeme , terör olayları nedeniyle köyünü terk etmek zorunda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =