Nermin Kura Galeri Nev de

Sergi 4 Mayıs a kadar ziyaret edilebilir

haberturk
0

Galeri  Nev  , sezona  Nermin  Kura’nın ‘Ser’ başlıklı sergisi ile devam ediyor. Sanatçının 1996-2013 tarihleri arasında ürettiği işlerden oluşan sergi bir tür retrospektif niteliği taşıyor.

Eserlerinin ilhamını Osmanlı seramik sanatı , çini sanatı ve çiçek geleneğinden alan  Kura  , geçmişin teknik ve yaratıcılığının izini sürüyor , bu kültürü çağdaş bir bakışla ve kendi duyarlığıyla tekrar yoğuruyor.İri , hacimli , gerçeğinden kat be kat büyütülmüş ölçekleriyle , kimileri melez , hayal ürünü çiçeklerden oluşan seramikleri , biçimsel ögeleri vurgulanacak şekilde yalın ancak parlak renklere boyuyor ve sırlıyor. Böylece doğanın simetri , cinsellik ve ayrıntı zenginliğine sadık bir biçim ve renk dili oluşturuyor.  

Nermin  Kura  , 1990-95 yılları arasında Ankara Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar , Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde ve 1995-97 yılları arasında Amerika’da Rhode Island School of Design’da Sanat Tarihi dersleri verdi , RISD’de aynı zamanda misafir sanatçı olarak bulundu. 1997 de Amerika-Vermont’da Bennington College’de ve 1999 da Amerika-Rhode Island College’de seramik dersleri verdi.  Nermin   Kura  halen Rhode Island’da , Roger Williams Üniversitesi’nde Sanat Tarihi profesörü olarak çalışmakta.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =