Kod adı biyolojik pasaport
Etiketler:

Dünya Anti-Doping Ajansı nın (WADA) 2015 te uygulamaya koyacağı yeni  Kod  da  biyolojik   pasaport  daha da güç kazanacak.

hurriyet
0

Lozan da 19-20 Mart tarihlerinde yapılan WADA Dopingle Mücadele Sempozyumu nda , 2015 te uygulamaya konacak yeni WADA Kurallar Bütünü (kod) masaya yatırıldı. Yeni kodda özellikle  biyolojik   pasaport  daha da önem kazanırken , tespit yöntemleriyle birlikte dopingi gizleme metotları geliştiğine dikkat çekildi.

Sempozyuma Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Dopingle Mücadele Komisyonu Başkanı Türker Arslan ve üyeler Rüştü Güner ile Haydar Demirel katıldı. Haydar Demirel yaptığı açıklamada , sempozyumda  biyolojik  pasaportun öneminin giderek artacağının belirtildiğini söyledi. Demirel , WADA nın dopingle girdiği mücadelede destek aldığı İnterpol , gümrük muhafaza ve ilaç endüstrisiyle ilişkilerini daha da geliştireceğini ifade etti. Demirel , WADA , ilaç endüstrisi ile işbirliği içine girerek ilaçları oluşturulma aşamasında kontrol etmeyi planlıyor. WADA ya göre doping , sadece elit sporcuları ilgilendirmiyor , halk sağlını da tehdit ediyor diye konuştu.

Yeni yöntemler geliyor
2015 te devreye girecek yeni koda göre sporcularda geçmişe dönük 8 yıl olan eski örneklerin incelenme süresinin 10 yıla çıkacağını kaydeden Demirel , şöyle devam etti: Yeni kodda ceza almış kişilerle çalışmakta , kural ihlali sayılacak. Söz konusu yarışma 30 günden fazla sürüyorsa müsabaka yeri dışında da test yapılabilecek. Sporcu 18 ay içinde 3 kez ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =