Cumhurbaşkanı Gül, İsveç gezisini değerlendirdi

 Cumhurbaşkanı   abdullah gül  , değerlendirmeyi Twitter üzerinden yaptı

haberturk
0

Twitter hesabından açıklamalar yapan  Cumhurbaşkanı   Gül  , "Herkese merhabalar. Çarşamba akşamı üç günlük İsveç ziyaretini tamamlayıp ülkemize döndük. Bu ,Türkiye den İsveç e  Cumhurbaşkanı  düzeyinde yapılan ilk ziyaretti. Resmî karşılama töreni çok görkemli oldu. Saraya atlı arabalarla girdik. Soğuk havaya rağmen İsveç te yaşayan Türk vatandaşları , sarayın bahçesinde ellerinde Türk ve İsveç bayraklarıyla bizleri selamladılar. Bizler de töreni izleyenleri selamladık" ifadelerini kullandı.
İsveç Kraliyeti tarafından kendisine , devlet ve hükümet başkanlarına verilen "Serafim" nişanının tevdi edildiğini hatırlatan  Gül  , "Yemekte Kral da ben de karşılıklı nişanlarımızı taktık Tüm heyetimize Kraliyet Sarayı nda akşam yemeği verildi. Yemeğe İsveç te yaşayan bazı Türk toplumunun temsilcileri de davetliydi" dedi.

İki ülke dışişleri bakanlarının "Stratejik Ortaklık Anlaşmasını" imzaladığını belirten  Cumhurbaşkanı   Gül  , İsveç in dünya çapındaki büyük şirketlerinin CEO larıyla toplantı yaptıklarını ifade etti.
Stockholm Belediye Sarayı nın fotoğrafını da paylaşan  Gül  , şunları kaydetti:
"Belediye Sarayı nın girişinde yer alan Mavi Salon 1300 kişilik Nobel yemeğinin verildiği yer. Üst katta yer alan "Altın Salon"da ise Nobel yemeğinden sonra müzik gösterisi yapılıyormuş. Belediye Meclisi Başkanı Margareta Björk ün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =