İş makinaları pazarında rekor satış

Yapılan açıklamaya göre , 2012 yılında 2011 e göre yüzde 13 lük bir büyüme gerçekleştiren sektör; kentsel dönüşüm projesi , 3. havalimanı projesi ve 2014 te yapılacak belediye seçimleri ile birlikte bu yıl yüzde 10 luk bir büyüme gerçekleştirmeyi hed

hurriyet
0

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İş  makinaları  Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Divriş , sektörün hızlı koşmaya alışkın olduğunu belirterek , 2009 dan 2010 a geçişte yüzde 100 , 2010 dan 2011 e geçişte ise yüzde 40 civarında bir büyüme yaşamıştık. 2012 deki yüzde 13 lük büyüme az gibi görünmesine rağmen , Türk ekonomisinin üzerinde bir büyüme performansıdır görüşünü dile getirdi.

Sektörde yaşanan büyümede 5 yıl aradan sonra Leasing KDV lerine getirilen teşvikin önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Divriş , gerek Merkez Bankasının politikaları ve leasing teşviki gerekse hükümetin uyguladığı tedbirler sonucunda sektörün 2012 yılını yüzde 13 lük bir büyüme oranı ile kapattığına dikkati çekti.
Devletin ortaya koyduğu ihracat stratejilerinin büyümede ciddi bir etkiye sahip olduğunu belirten Divriş , şunları kaydetti:
Bununla birlikte birçok ülke yatırımcısının Türkiye de oluşan ortam ile birlikte yönünü ülkemize çevirmesi sektörümüze de olumlu bir şekilde yansıyacak. Bu da büyümemizde önemli bir unsur oluşturacak. 2013 yılı oldukça enteresan bir yıl olacak. Yeni yılda büyümenin en önemli sektörlerinden biri inşaat olacak. Kentsel dönüşüm projesi , 3. hava limanı projesi , İzmir–İstanbul Otoyolu Projesi , demir yolu projeleri , kara yolu projeleri , hava alanı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =