6411 sayılı kanunla getirilen ceza infaz şekli

 6411   sayılı   kanun  yürürlüğe girdiğinde yorumda bulunmuş ve kısa zamanda uygulamanın netlik kazanacağını söylemiştik.

haber7
0

Hapis cezası alanların ve alma ihtimali bulunanların ,  6411   sayılı  Kanunu lehine yorumlamaya çalıştığı ve bazı hatalı sonuçlara ulaşabildiği görülmektedir. Kanunları , lafzına , yani metnine bağlı kalarak anlayıp uygulamak gerekir. Aşağıda ,  6411   sayılı  Kanunun iki maddesinin uygulanması ile ilgili net cevaplar vermeye çalıştık.

1.  6411   sayılı  Kanunun 4. maddesi ile öngörülen erteleme , daimi bir  infaz  ertelemesi veya denetimli serbestlikle bırakılma veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması değildir. Bu hüküm , 5275  sayılı   ceza  İnfaz Kanunu nun 17. maddesinde düzenlenen "hükümlünün istemi ile ilgili cumhuriyet başsavcılıkları tarafından infazın geçici olarak ertelenmesi" müessesesine hakkında değişiklik öngörmektedir. Buna göre , kasten işlenen suçlarda üç yıl , taksirle işlenen suçlarda ise beş yıl veya daha az süreli hapis cezalarının infazı , davet üzerine gelen hükümlünün istemi ile ilgili cumhuriyet başsavcılığı tarafından ertelenebilecektir. Cezanın infazının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =