Irak ta Şiilerle Sünnilerden ortak gösterileri

Irak ta yönetim karşıtı  sünni  ve Şiiler  ortak  Cuma namazı kıldı. Namazın ardından binlerce kişi , Zulme Hayır adı altında  gösteri  düzenledi.

haber7
0

Başkent  bağdat  ın batısındaki  ramadi  , Felluce kentleri , kuzeydeki Samarra ve  bağdat  ın doğusundaki Şii çoğunluğa sahip  sadr  semtinde Sünniler ve Şiiler  ortak  cuma namazı kıldı. Cuma hutbelerinde , halkın haklı talepleri karşılanıncaya kadar eylem ve gösterilere devam edileceği belirtildi.

Gösteriden önce Cuma hutbesinde , mazlumlarla dayanışma için gösteriye katılmaları için davet edilen halktan particilik ve mezhepçilikten uzak durmaları istendi.

Okunan hutbelerde , tüm masum tutuklu ve mahkumların bir an önce serbest bırakılması , terörle mücadele kanununun 4. maddesi , Baas la mücadeleyi hedefleyen "Soruşturma ve Adalet" yasasının kaldırılması , Irak halkının bazı kesimlerini dışlayan politikalardan uzak durulması ve zulme son verilmesi istendi.

Hutbeyi okuyan Şeyh Nasır El-Saidi basına yaptığı açıklamada , yaptıkları gösterinin tüm dünyada haksızlığa uğrayan ve zulme maruz kalan tüm Müslümanlar ın ve insanların yanında olduklarının kanıtı olduğunu ve bu yolun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =