Başörtülü başvuruya ret tepkisi

 Kayseri Cumhuriyet Meydanı  nda toplanan bir grup  mimar  ,  mühendis ve sivil toplum örgütü üyeleri  ,  Gıda Mühendisleri Odası  nın yaptığı uygulamaya tepki gösterdi.

haber7
0

Geçen yıl üniversiteyi bitiren Gıda Mühendisi Alime Büşra Nur Sarıoğlu Canbulut un , üyelik için Türk Mühendis ve  mimar  Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisler Odası na başvurusu , vesikalık fotoğrafının  Başörtülü  olduğu , açık olması gerektiği ileri sürülerek geri çevrildi. Bu uygulama nedeniyle oda hakkında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı na suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca , 25 liralık maddi ve manevi tazminat davası açılması için dilekçe verildi.

Burada açıklama yapan gıda mühendisi Canbulut , 21 Kasım 2012 tarihinde odaya üyelik için başvurduğunu belirtti. Ekte sunulan fotoğrafların  Başörtülü  olması gerekçesiyle başvurunun geri çevrildiği belirtildi.

Erciyes Üniversitesi mezunu olan Canbulut , bu uygulamadan dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirterek , kıyafet şekli , bedensel engeller ve birçok sebebi bahane ederek insanların haklardan mahrum edilmesinin insanlık suçu olduğunu ifade etti. Canbulut , 5 yıllık eğitim gören bir kadına  Başörtülü  olması nedeniyle yapılan uygulamanın ve ayrımcılığın manevi şiddet olduğunu dile getirdi. Canbulut , daha adaletli daha demokratik Türkiye Cumhuriyeti için odaya maddi ve manevi tazminat davası açtığını ifade etti. Canbulut , üyelik başvurusunun kabul edilememesinden dolayı şu an hiçbir iş yerine başvuruda bulunamıyor.

Konuyu yargıya taşıdıklarını dile getiren Canbulut un ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =