5 büyük üstad Bursa da buluştu

Büyükşehir Belediyesi ile  İnebey Yazma Eser Kütüphanesi  Müdürlüğünün ortaklaşa tertiplediği "Kültür ve Sanat Buluşmaları" programında , kitap sanatlarının üstatları Bursalı sanatseverlerle buluştu.

haber7
0

Tayyare Kültür Merkezi nde yapılan "Kültür ve Sanat Buluşması"  büyük  ilgi gördü. Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit ve Büyükşehir Belediye Başkanı  recep altepe  nin ortaklaşa davetinde reis ül hattatin (hattatların başkanı) Hasan Çelebi , cilt üstadı  İslam Seçen  , ebru üstadı  Alpaslan Babaoğlu  , tezhip sanatçısı Muhammet Mağ ve minyatür sanatçısı  Taner Alakuş  sanatseverlerle sohbet etti.

Hat sanatının zorluğuna işaret eden Çelebi , “İşe başlayan ve başlamayan pişmandır. Hattat olmak isteyen kişi hayatı boyunca çalışmalıdır. Bu sanat günden güne gelişme gösteriyor. Dün yazdığınız yazıyı bugün tekrar yazmak istiyorsunuz. Bu sanata girmek isteyenler çok hevesli geliyorlar. Ben onlara söylüyorum ‘Bu insan yutan kumsal gibidir. Ayağınız birini basarsınız aşağı gider. Diğer ayağınızı basarsınız o da aşağıya gider. Bu işe girdiğinizde çıkış yoktur. Bu sanatta mükemmeli bulursanız faydalı olursunuz” dedi.

“KADINLARIN HAT SANATINI YAPMALARI İÇİN ZAMANLARI YOK”
İstanbul da hatla alakalı 15 tane dershane olduğunu ifade eden Çelebi , “Bunların her birinde 15-20 tane öğrenci var. Bunların içerisinde 3 tane istediğiniz derecede insan yetiştirirseniz , bu sanatın yaşamasına kafi gelirler.  Bursa  da da böyle çalışmanın olduğunu biliyoruz. Hanımlar bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =