Şeker fabrikaları için ABD modeli tartışması

 Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı  Konuk:  ABD  , şeker pancarından şeker üretiminde nasıl özel sektörden kooperatif modeline döndüyse Türkiye de de bu böyle olmalı dedi.

haber7
0

S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Recep  Konuk  , şeker pancarından şeker üretiminin sürdürülebilirliği için  ABD  ve Avrupa daki şartların Türkiye de oluşmasını istediklerini belirterek ,  ABD  , şeker pancarından şeker üretiminde nasıl özel sektörden kooperatif modeline döndüyse Türkiye de de bu böyle olmalı dedi.

AA muhabirine açıklama yapan  Konuk  , birçok ülkenin hassas ürünler listesinde bulunan şekerin stratejik bir ürün olduğunu söyledi. Şekerin , sadece şeker kamışından ve şeker pancarından üretildiğini hatırlatan  Konuk  , ancak son zamanlarda şekerin muadili nişasta bazlı şeker (NBŞ) gibi bazı ürünlerin de piyasaya girdiğini anlattı.

ABD de şeker kamışı ve şeker pancarından şeker üretimi yapıldığını işaret eden  Konuk  , ABD de şeker fabrikalarının tamamının özel sektör tarafından kurulduğunu ancak belli bir süre sonra tüm şeker fabrikalarının kooperatiflere devredildiğini dile getirdi.

Konuk ,  ABD  , şeker fabrikalarında doğru olan modelin kooperatifler olduğuna karar verdi. Bugün  ABD  deki şeker fabrikalarının tamamı kooperatiflerindir.  ABD  , şeker pancarından şeker üretiminde nasıl özel sektörden kooperatif modeline döndüyse Türkiye de de bu böyle olmalı dedi.

Recep  Konuk  Hollanda daki şeker üretiminin tamamının , Almanya , Polonya ve Fransa daki şeker pancarından ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =