Vatandaş artık milletvekilini şikayet edebilecek

Taslak metni tamamlanan kanun yasalaşırsa;  Vatandaş  , etik dışı davranan  milletvekilini  şikâyet edebilecek. Etik Kurul , gerekirse uyarı ve kınama cezası verecek.

haber7
0

AK Parti Milletvekili Köksal Toptan başkanlığında kurulan ve CHP den Oktay Ekşi , MHP den Sümer Oral ve BDP den Adil Kurt un katılımıyla oluşan Etik Yasası Çalışma Komisyonu , Siyasi Etik Yasasıyla ilgili taslak metni tamamladı. Hazırlanan taslağa göre  milletvekilleri  , “bir çıkar karşılığı olmasa dahi” özel sektörde herhangi bir görev alamayacaklar.

Kendilerine tanınan kamu imkanlarını amacı kapsamında kullanmaya özen gösterecekler , görevlerini yerine getirirken , TBMM nin saygınlığına ve milletvekilliği görevinin itibarına uygun davranacaklar.  milletvekilleri  , halen 12 bin lira civarında olan maaşlarının yıllık 10 katı tutarında , yaklaşık 120 bin lira civarındaki tarımsal üretim , kira ve faiz geliriyle ilgili mal bildiriminde bulunmayacak.

İLK DEFA UYGULANACAK
Türkiye Gazetesi nden Şükran Kaban ın haberine göre; taslakla , vatandaşa etik dışı davranan milletvekillerini TBMM de kurulacak Etik Kurul a  şikayet  hakkı da getiriliyor. İlk defa uygulanacak düzenleme ile vatandaşlar , milletvekilleriyle ilgili şikayette bulunabilecekler. Kimliği kesin tespit edilemeyen veya ortaya koyduğu iddia ile ilgili somut delilleri bulunmayan başvurular dikkate alınmayacak. Başvurunun kabul edilmesi durumunda milletvekili savunma yapacak.

Kurul , siyasi etik kurallarına uygun davranmadığını tespit ettiği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =