SGK dan Bağ-Kur lulara müjde!

Prim borcu olduğu için bir yakının üzerinden sağlık hizmeti alan Bağ-Kur lular ,  sgk  tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

haber7
0

TBMM ye sevk edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı na göre , kendi sigortalılığı bulunduğu halde başkası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmış olanlara Ocak 2012 tarihine kadar çıkarılan veye çıkarılacak sağlık harcamalarına ilişkin borçlar affedilecek.

Bu kapsamda özellikle 4B kapsamındaki Bağ-Kur sigortalıları yer alıyor. Örneğin , 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunması nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağ-Kur lular , bir yakının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıyordu.  sgk  nın bu durumda olanları tespit ettiğinde yapılan sağlık ödemelerini geri istemesi gerekiyordu.

Tasarı bu şekliyle uygulamaya girerse prim borcu olduğu için anne veya babasının üzerinden sağlık hizmeti alan Bağ-Kur lular Ocak 2012 den önce  sgk  tarafından kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

Emekli olup da çalışmaya devam ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =