Elvan Alpay “Biophilia” sergisiyle Galeri Nev de

 Ankara Galeri Nev  2012 sergilerine  Elvan   Alpay  ile devam ediyor

haberturk
0

Türkiye nin en köklü galerilerinden  Ankara Galeri Nev  , 5 Ocak 2013’ e kadar genç sanatçı  Elvan   Alpay  ın sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergiye adını veren  “Biophilia”  , sosyobiyolojinin önde gelen düşünürlerinden Edward O. Wilson ın “Biophilia Hipotezi” adlı çalışmasında öne sürdüğü , insanlar ve diğer canlılar arasında var olan içgüdüsel bağı tanımlıyor. İnsanoğlu , bilinçaltında durmaksızın başka yaşam biçimleriyle ilişkilenmeye çabalıyor. Diğer yandan , Wilson’a göre , doğaya yönelmeye biyolojik olarak kodlanmış insanlar , zaman geçtikçe , deneyim ve kültür aracılığıyla bu yönelişi geliştiriyor , rafineleştiriyor.    

Elvan Alpay’ın eserlerine hakim olan ‘çoğaltma’ ya da ‘tekrar’ , bu sergide , aynı formun/motifin çeşitlendirilerek çoğaltılması olarak karşımıza çıkıyor. Doğanın sağaltıcı , iyileştirici etkisine ve sonsuz çeşitliliğine övgü niteliğindeki sergi , polyester film üzerine yapılmış likid akrilik desenlerin , katmanlar halinde üst üste getirildiği tual kompozisyonlarından oluşuyor.

Sergi 5 Ocak 2013’ e kadar Ankara  Galeri  Nev’de izlenebilir.

SANATÇI HAKKINDA

Elvan  Alpay  , 1986 yılında Marmara Üniversitesi , Resim Bölümü’nden mezun oldu. Kısa bir süre Salzburg Akademisi’nde çalıştıktan sonra , yüksek lisansını yine Marmara Üniversitesi’nde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =