Patates tarlasından çıktı 430 bin $ a satıldı

 ABD  deki bir müzayedede , 1652 yılından kalma gümüş 6 pens ,  430  bin dolara (yaklaşık 775 bin TL) alıcı buldu.

haber7
0

ABD nin  Massachusetts  eyaletinin  İngiliz kolonisi  olduğu dönemde bastırılan o zamanki değeriyle 6 pens olan gümüş para , Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde eski para koleksiyoncularının üyesi olduğu Colonial Coin Collectors Club da yapılan müzayedede satıldı.

İngiliz para birimi sterlinin yüzde birini ifade eden bir para birimi olan pensin , bugünkü kurdan TL ye göre yaklaşık değeriyse sadece 175 kuruş.

ABD deki Newsday gazetesinin haberinde , 17. yüzyıldan kaldığı bilinen 8 gümüş paradan biri olan 6 pensin , 23 yıl önce New York un East Hampton kasabasında , bir  Patates  tarlasında , Lilian King adlı bir kadın tarafından bulunduğu belirtildi.

İlk kez 1992 de King tarafından açık artırmayla satışa konulan gümüş para , bir müzayede evi tarafından 35 bin 200 dolara satın alınmıştı.

Müzayede evinden daha sonra gümüş parayı satın alan erkek alıcının geçen hafta yeniden açık artırmayla satışa koyduğu gümüş 6 pens , hesap edilen ilk değerinin 4 katına satılmış oldu.

Tarihi gümüş parayı bulan tarlasında bulan King ise bu durumu , "Gümüş parayı satmak için biraz daha beklemiş olmayı isterdim" sözleriyle değerlendirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =