Almanya Sultanı Erdoğan

Der Spiegel dergisi , Başbakan  Erdoğan  ın seçim bölgesini  Almanya  ya genişlettiği yorumunu yaptı.

phphaberci
0

"Der Spiegel" dergisi , Başbakan  Erdoğan  ın  Almanya  nın Düsseldorf kentinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmayla ilgili haberi "Der Sultan von Almanya" (Almanya Sultanı) başlığıyla verdi.

ALMAN POLİTİKACILAR RAHATSIZ

Dergi ,  Erdoğan  ın seçim bölgesini  Almanya  ya genişlettiğini , bundan çok sayıda göçmen büyük mutluluk duyarken , Alman politikacıların rahatsız olduğunu yazdı.

Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere nin ,  Erdoğan  ın  Almanya  da yaşayan Türk çocuklardan önce Türkçe , daha sonra Almanca öğrenmelerini istemesiyle ilgili olarak , "Çocukların en geç okul çağına geldiğinde Almanca öğrenmesini istiyoruz. Türkçe öğrenip öğrenmemeleri kendilerine bağlı" diye konuştuğu belirtildi.

ALMANYA GÖÇMENLERİ ANLAMADI

Almanya da yapılan İslam konferansları ve uyum zirvelerine rağmen  Almanya  nın ülkede yaşayan göçmenleri hiçbir zaman anlayamadığı görüşüne de yer verilen haberde ,  Erdoğan  ın vatandaşlara hitap etmesini bildiği için Türk göçmenler tarafından sevildiği kaydedildi.

Haberde , Türkiye nin çok değiştiği ve modernleştiği ,  Almanya  dan Türkiye ye dönen bir Türk ün bile topluma uyum sağlamakta zorluk çektiği belirtildi.

DAHA ILIMLI

Başbakan  Erdoğan  ın konuşmasının bu kez biraz daha ılımlı olduğu , ancak "Almanlar gibi olmayın" şeklindeki mesajının aynı kaldığı kaydedilen haberde ,  Erdoğan  ın konuşmasının  Almanya  da yaşayan vatandaşlardan çok Türkiye deki seçmene yönelik olduğu görüşüne yer verildi.

UCUZ SEÇİM POLİTİKASI

Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu Başkanı Martin Schulz ,  Erdoğan  ı "ucuz seçim politikası" yapmakla eleştirirken , Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Üyesi Serkan Tören in de konuşmanın yapıcı olmadığını savunduğu ,  Almanya  Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat ın da  Erdoğan  ın konuşmasını eleştirerek ,  Almanya  da yaşayan Türklerin sorunlarını , ancak kendilerinin çözebileceğini söylediği ifade edildi.


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =