İşkenceyi hiç duymamış

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu , Ekim ayı içinde eski Emniyet Genel Müdürü Refet Küçüktiryaki yi dinledi.

hurriyet
0

Dolmabahçe Sarayı nın yönetim binasında yapılan görüşmede Komisyon Başkanı Nimet Baş ,  TBMM  nin arşivinde kayıtlı bulunan Küçüktiryaki yle ilgili bir mektuptan şu sözleri okudu: Beni Amerika keşfetti. Beni , Emniyet Genel Müdürü olarak atayan başbakan değildir. En çok Alevi ve Kızılbaş soykırımı yapan benim.  Ankara  da ‘Aleviler in kurtarılmış bölgesi diye anılan mahallede işkence yapan  Ankara  emniyet müdürünü atayan benim.

Küçüktiryaki , bu sözlerden haberdar olmadığını belirterek , Ben kalkıp da herhangi bir polise ‘işkence yapın diyemem. Buna yaratılışım da izin vermez. Peki nasıl oldu diyeceksiniz? Jandarma olaya müdahale eder. Jandarma da o köylerden çıkmıştır. Nasıl olur böyle şeyler anlamıyorum. Ne bir kişiye tokat attım ne de bir kişiye ‘tokat atın dedim dedi.

İŞKENCE BİRİMİ YOK

Komisyon üyesi BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder in o dönem  Ankara  Emniyet Genel Müdürlüğü nde sanıkların intihar etmesi ve büyük şehirlerde yapıldığı iddia edilen işkencelerle ilgili sorusu üzerine Küçüktiryaki , o dönemde Türkiye nin her yerinde sıkıyönetim olduğunu , yetki ve salahiyetin tamamen sıkıyönetim komutanlarında bulunduğunu söyledi. Küçüktiryaki , Emniyet te işkence yapmakla görevli bir birimin olup olmadığı sorusuna , Kesinlikle böyle bir birim yok dedi.

MHP Milletvekili Atila Kaya nın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =