Lise öğrencilerinden ilk yerli hibrit oto

 Lise  öğrencisi bir grup mucit , hurda olarak aldıkları 1969 model bir otomobili geliştirdikleri elektrik enerjisiyle tekrar yürüttü.

haber7
0

 İlk  yerli   hibrit  otomobil , 2012  İstanbul Autoshow  2012 de görücüye çıktı.

1969 model bir otomobili önce boyayan , sonra geliştirdikleri teknikle elektrik enerjisiyle çalıştıran Okyanus Koleji öğrencileri , ilk  yerli   hibrit  otomobille  İstanbul Autoshow  2012 Fuarı ndaki yerini aldı. Öğrencilerde Efe Cerit , "4 arkadaşımızla aracı hurda şeklinde alıp kendimiz boyadık. Elektrikle dönüştürme kararı aldık. Okulumuz da bize destek verdi. 400 amper olacak şekilde 4 tane akü kullandık. 1 tane pedal kullandık ve aracımız 69 model olmasına rağmen elektrikli duruma geldi.

69 model bir araç çok fazla yakıt yaktığı için sorunlar olabiliyor. Biz bu aracı sıfır sorunla ve elektrikle yürütmek istedik" diye konuştu.

Türkiye nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini belirten Cerit , "İstesek kendi aracımızı 6 ay içerisinde yapabiliriz. Bu konuda çok büyük sektörümüz var. Bunu yapmak için ufak bir devlet desteğine ihtiyacımız var. Bu destek geldikten sonra bütün firmalar birleşip , 6 ay içerisinde  yerli  aracı yapabilirler" dedi.
Efe Cerit , kendisinin de ilerde otomotiv sektöründe çalışmak istediğini söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =