Pancardan yakıt  benzini rafa kaldıracak!

Şeker pancarı gibi havanın karbondioksidini emen , ortama oksijen veren bir ürünün atığından elde edilen  biyoetanol  , önümüzdeki yılların çok önemli bir yakıtı olacak! Benzinin hükümranlığını sona erdirecek.

haber7
0

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı Recep Konuk , şeker pancarı gibi havanın karbondioksidini emen , ortama oksijen veren bir ürünün atığından elde edilen biyoetanolun önümüzdeki yılların çok önemli bir yakıtı olacağını belirterek , Bu , gelişecek ve büyüyecek bir sektördür. Bugüne kadar 50 milyon dolarlık yatırım yaptık. Sektörün talebi doğrultusunda yatırım yapmaya hazırız  dedi.

Konuk , yaptığı açıklamada , cari açığın en büyük sebebinin enerji olduğunu anımsatarak , enerjiyle ilgili bir kısıntıya gidilmesinin mümkün olmadığını ve enerji üretilmesi gerektiğini kaydetti.

Dünyada , nükleer santrallerin bir çok yerde çözüm olduğunu , bunun yanı sıra fosil yakıtların da kullanıldığını ifade eden Konak , Özellikle karbon emisyon değerlerinin muhafazası , dünyanın daha da yaşanabilir kalması adına enerji çeşitliliği önemseniyor.

Bu çeşitlilikte güneş , termal enerji , rüzgar ve bitki kökenli enerjiler var. Türkiye de bir çok organik atık bulunuyor. Şeker pancarı atığından elde ettiğimiz  biyoetanol  çevreyle uyumlu tabii şartları koruyan , yenilenebilir ve güvenli bir enerjidir diye konuştu.

Konuk , ABD , Brezilya gibi ülkelerde biyoetanolün kullanıldığını anlatarak , şunları söyledi:

Brezilya da otomobillerin tamamına yakınında yüzde 70  biyoetanol  katkılı  benzin  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =