Bağ-Kur luya 4-7 bin lira fark ödenecek!

Emekli maaşını yükseltmek için basamak satın alan Bağ-Kur luların aylıkları intibak kapsamında yeniden düzenlendi. Düzenleme sonrası yüzlerce Bağ-Kur emeklisine 4-7 bin  lira  ödenmesi gündeme geldi.

haber7
0

SGK , Bağ-Kur sigortalısıyken emekli maaşının yüksek olması için basamak satın alanlara yönelik bir çalışma yaptı.

SSK emeklileri için yapılan intibak düzenlemesi çerçevesinde Bağ-Kur luların durumunu da masaya yatıran  SGK  , satın aldıkları basamak ücretini yatırdıktan sonra emekli olanların maaşlarını artırdı.

PEKİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Basamağını yükseltenlerin maaşında , geçmişte aldıkları basamak karşılığında bir iyileştirme yapıldı. Ayrıca , bu iyileştirme ile geçmişe dönük maaş farkları da hesaplanıp , hak sahibi oln Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına yatmaya başladı.

FARK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

SGK kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Türkiye genelinde basamak satın alarak emekli olan yaklaşık 3 bin 500- 4 bin Bağ- Kur lu bulunuyor. Bu emeklilerin geçmişe dönük alacakları farkın miktarı da 4 ila 7 bin  lira  arasında hesaplanıyor.

Yeni düzenleme ile hak sahibi olan Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına farklar yatırılıyor. Yetkililer , durumunu merak eden Bağ-Kur emeklilerinin maaş hesaplarına bakmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Bu durumdan faydalananlar , hesaplarında hem iyileştirilmiş maaşlarını hem de maaş farklarını görüyor.

SON DURUM ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =