İzmir Barosu ndan gözaltılara tepki

 İzmir   Barosu  Başkanı Sema Pekdaş , Türkiye nin basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü , yeni bir darbe ve müdahaleyle karşı karşıyadır. Muhalif olan ve görüşleri iktidar tarafından kabul görmeyen gazetecilerin uğrayabilecekleri akıbet her zamanki gibi baskı ,

haber7
0

Ergenekon soruşturması kapsamında , İstanbul ve Ankara da yapılan operasyonda , Ahmet Şık ve Nedim Şener in de aralarında bulunduğu gazetecilerin gözaltına alınmasına  tepki  gösteren Pekdaş ,  İzmir  Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında , Ahmet Şık ın Darbe Günleri olarak bilinen haberiyle , Nedim Şener in ise Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları adlı kitabıyla kamuoyunda tanındığını hatılatarak , her iki gazetecinin de Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü sahibi olduklarını hatırlattı.

Nedim Şener in gözaltına alınırken , Hrant için , adalet için diye bağırmasının , Ahmet Şık ın ise Dokunan yanar beyanının dikkati çekici olduğunu belirten Pekdaş , şunları söyledi:

Türkiye nin basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü , yeni bir darbe ve müdahaleyle karşı karşıyadır. Muhalif olan ve görüşleri iktidar tarafından kabul görmeyen gazetecilerin uğrayabilecekleri akıbet her zamanki gibi baskı , tehdit ve neticede de gözaltıdır. Görünen odur ki anayasa değişikliği sürecinde olduğu gibi torbacı yaklaşım ile muhalifler derdest edilmekte , Ergenekon soruşturması torba ya çevrilip , içine ne bulunursa atılmaktadır. Yine görünen odur ki cemaate dokunmak isteyen herkes torba da kendisine bir yer bulacaktır.

Yaşanan sürecin , Türkiye de muhalif olan hiç kimsenin kişi güvenliğinin bulunmadığını ve tüm toplumun , biat etmemesi halinde , tehdit ve tehlike altında olduğunu gösterdiğini savunan Pekdaş , Silivri yerleşkesinde bulunan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan ın , L tipi cezaevi nden F tipi cezaevine nakledilip , tek kişilik hücrelere konulduğuna da değindi.

Açıklama sırasında , başka bir açıklama yapmak için ellerinde parti bayraklarıyla bekleyen bir grup İşçi Partili , Pekdaş ın hücre hapsine konan kişilerden bahsederken , aynı durumda olan Genel Başkanları Doğu Perinçek in ismini söylememesine  tepki  gösterdi. Grup ile Pekdaş arasında kısa süreli tartışma yaşandı.


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =