Petrol fiyatındaki artış Cezayir e yaradı!

 Cezayirli ekonomist Mübarek Malik Saray  ,  Petrol  fiyatlarının istikrarını koruması durumunda döviz rezervinin 207 milyar dolara ulaşmasını umduğunu söyledi.

haber7
0

Saray ,  Petrol  fiyatlarının ülke ekonomisine etkisi konusundaki görüşlerini paylaştı.  Petrol  fiyatlarının istikrarını koruması durumunda ülkenin döviz rezervinin 2012 yılı sonunda 207 milyar dolara ulaşmasını beklediğini belirterek , ülkenin yıllık ithalat hacminin 47 milyar dolar olması nedeniyle döviz rezervinin 3 yıl boyunca  Cezayir  in ithalatını karşılayabilecek düzeyde olduğunu söyledi.

Saray ,  Cezayir  in bu rezervleri kullanmak için 3 seçeneği vardı. Bunların ilki finansal varlıklara yönelmek , ikincisi batma tehlikesi olan bankalarda mevduat açmak , üçüncüsü ise rezervleri kamu hesabına yatırmaktı. Son seçenek  Cezayir  için seçilebilecek en iyi seçenekti ve hükümet de bu yönde adım attı dedi.

Döviz rezervlerinin Tunus ve Mısır gibi ülkelerde yatırıma dönüştürülmesi konusunda ise Saray , Zannediyorum ki  Cezayir  bu adımı atmaya hazır değil.  Cezayir  bu paraları ülke içinde idare etme gücüne sahip değil ki dışarıya açılabilsin.

Ülke içinde gerçekleştirilmesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =