Lufthansa grevi Almanya yı fena sarstı

Dünyanın dördüncü ,  Avrupa  nın ise en büyük  hava yolu şirketi Lufthansa  nın kabin personelinin iş bırakma eylemleri  Almanya  daki hava ulaşımını felç etti , uluslararası hatlarda da büyük aksamalar meydana geldi.

haber7
0

Yaklaşık 20 bin kabin görevlisi bulunan  Lufthansa  24 saatlik grev nedeniyle yurtiçi tüm ve uzun mesafelilerin büyük bölümü olmak üzere 1200 seferi iptal etmek zorunda kaldı. Bağımsız Kabin Görevlileri Örgütü adlı sendikanın organize ettiği greve kabin personeli tam kadro katılırken , Alman havalimanlarında toplam 100 bin yolcu mağdur duruma düştü.  Lufthansa  dünya çapında günde yaklaşık 170 bin yolcu uçuruyor.

Grev yapılmasını eleştiren ve bu bağlamda Alman gazetelerine yarım sayfalık ilan veren  Lufthansa  ,  eylemlerin  milyonlarca Euro ya mal olduğunu , ancak bundan önemlisi  Almanya  nın imajına zarar verdiğini ve yolcuların mağdur edildiğini öne sürdü. Grev nedeniyle trenlere yığılma olurken , ülke çapında kiralık otomobil kalmadı. Ücretlere 2008 den bu yana zam yapılmaması ve 13 ay süren toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçsuz kalması nedeniyle greve giden sendika , maaşlara yüzde 5 lik zam ve kabin hizmetlerinin kısmen taşeron firmalara verilmesini talep ediyor.  Lufthansa  yönetimi ise en fazla yüzde 3 ,5 oranında ücret artışı teklif ediyor ve taşeron firmalar konusunda uzlaşı olabileceğini belirtiyor.

Bu arada grev nedeniyle bugün Türkiye ye gidecekler de büyük zorluklar yaşadı.  Lufthansa  , Frankfurt ve Münih ile Istanbul , Ankara ve İzmir arasında gerçekleştirmeyi planladığı toplam 16 karşılıklı seferi iptal etti.  Almanya  da ulaşımı alt üst ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =