milliyet
0

Emeklinin sesini köşesinden duyurmaya çalışan  Star Gazetesi  yazarı Resul Kurt ,  Emeklilik   hesabı  yapan milyonlarca emekliyi uyarıyor.

İşte 18 yaş öncesi primlere  dikkat  çeken Kurt un yazısı...

Emeklilikte en çok karşılaşılan sorunlardan ikisi , 18 yaş altı sigortalılık ile mahkeme kararıyla yaşını büyütenlerin  Emeklilik  sorunlarıdır.

Bugün biz de her iki konuyu okurlarımızla paylaşalım istedik. Zira  Emeklilik  hesabında bu iki konuyu dikkate almayanlar daha sonra sükutu hayale uğrayabilmektedir.

18 YAŞ ÖNCESİ ÖDENEN PRİMLER

SGK uygulanmasında , 18 yaşından önce uzun vadeli  sigorta  kollarına tabi olanların sigortalılık süresi , 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilmektedir. Bu tarihten önceki süreler için ödenen uzun vadeli  sigorta  kollarına ilişkin primler ayrıca prim ödeme gün sayılarının hesabında dikkate alınmaktadır.

Ancak ,  SSK  döneminde (506 sayılı Kanuna tabi olarak) 01.04.1981 tarihinden önce emeklilikle ilgili uzun vadeli  sigorta  kollarına primi ödeyenler hakkında , sigortalılık süresinin 18 yaşın doldurulduğu tarihte başlayacağına ilişkin hüküm uygulanmamaktadır. Yani , sigortalılık süresinin başlangıcı; 01.04.1981 tarihinden önce ise işe başlayanlar için işe başlama tarihi , 01.04.1981 tarihinden sonra işe başlayanlar için ise 18 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =