ANAR ın son seçim tahmini
Etiketler:

Milliyetçi oylar kolay yer değiştirmez , CHP yi ise yeni bir kriz bekliyor!

phphaberci
0

12 Haziran seçimleri 2007 nin fotokopisi gibi olacak diyen  ANAR  Genel Müdürü Uslu ya göre , CHP yi yeni bir kriz bekliyor. MHP nin baraj altında kalması ise zor. Çünkü tabanı başka bir parti milliyetçi aday gösterdi diye kolay kolay yer değiştirmez.

SEÇİMLER 2007 NİN FOTOKOPİSİ OLACAK

Türkiye 12 Haziran da sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Yeni anayasadan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve başkanlık sistemine kadar pek çok tartışmayı etkilemesi beklenen seçimde AK Parti yine tek başına iktidarı hedefliyor. Muhalefetin hesabı ise 8.5 yıl sonra iktidar aritmetiğini değiştirme üzerine kurulu. Peki son durum ne?  ANAR  Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu ya göre , 12 Haziran dan , 22 Temmuz 2007 deki  seçim  sonuçlarının kopyası çıkacak.

Akşam gazetesinde Hakkı Kurban a konuşan Uslu nun , değerlendirmeleri şöyle:

TÜRKİYE DE SÜRPRİZ GÖRÜLMÜYOR

2007 seçimlerinde oluşan dengeler , bugün de üç aşağı beş yukarı devam ediyor. AK Parti yüzde 47 oy almıştı , bizim ölçümlerimizde 48-50 bandında görünüyor. CHP yüzde 21 almıştı , bugün 23-24 oranında görünüyor. MHP yüzde 14.5 almıştı , bugün 12-13 civarında çıkıyor. Yani bugünden 13 Haziran sabahına bakınca , Türkiye de sürpriz görülmüyor. Bu  seçim  2007 deki tablonun fotokopisi gibi olacak.

MHP SİYASİ HATA YAPMAZSA DÜŞMEZ

Araştırma sonuçlarına göre MHP , Osmaniye dışında hiçbir ilde birinci görünmüyor. Hatta illerin çoğunda ikinci de değil şu an. Yıllardır süren bir hareket ama oyları artmıyor. Hatta 2007 seçimlerine göre 2 puan düşüş görünüyor. Referandumdan bu yana yaptığımız bütün çalışmalarda MHP yi yüzde 12-13 bandında gördük. Yani borsacıların tabiriyle orada tutunuyor. Yüzde 12 nin altına hiç düşmedi. Bundan sonra büyük siyasi hata yapmazlarsa düşmez.

Referandum öncesi çalışmalarımızda oran yüzde 15-16 larda görünüyordu. Referandum süreci olumsuz yansıdı. Yüzde 15-16 lardan yüzde 12-13 lere düşmek , seçmeninin yüzde 20 sini kaybetmekle eşdeğer. Dolayısıyla MHP de de bir sıkıntı yaşanabilir. MHP tabanı , partiyle güçlü bağları olan seçmen kitlesi. Başka parti milliyetçi aday gösterdi diye kolay kolay yerini değiştirmez.

CHP Yİ YENİ BİR KRİZ BEKLİYOR

CHP DE Sayın Kılıçdaroğlu nun gelişiyle büyük bir dalga yaratıldı. Bizim anketlerimizde de o dönem oy oranları yüzde 30 ları görmüştü. Sayın Kılıçdaroğlu nun da yüzde 40 lardan bahsetmesi de beklentiyi büyüttü. O söylem , şu an Sayın Kılıçdaroğlu açısından risk faktörüne dönüştü. CHP , 2009 daki yerel seçimlerde yüzde 23.5 oy almıştı. Son anketlerde de oy oranı o noktalara indi. Önümüzdeki süreçte iyi performans sergilerlerse yüzde 25-26 lara çıkabilirler. Ama bu , Sayın Kılıçdaroğlu için büyük bir başarı olarak mı kabul edilecek. Ana muhalefette kriz bekliyorum.

Önceki seçimlerde kararsız seçmen oranı yüksekti. Şu an yüzde 15 seviyelerinde çıkıyor. Oylar dağıtılınca , onlar da büyük oranda değiştirmiyor tabloyu.

TABANIN PARTİSİNE SADAKATİ YÜKSELDİ

Son dönemde yaşanan kutuplaşmadan dolayı tabanın partisine sadakati yükseldi. Düşünün , aradan dört yıl geçmiş , ama partiler büyük oranda pozisyonlarını koruyor. Tartışmalara rağmen seçmen davranışı değişmedi. Seçime kadar kalan üç ayda bunu değiştirmek çok zor.


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =