Medya sektöründe kadın olmak

 Bilge Kadın Araştırma Merkezi  (BİLKA) , üstlendiği görevin bilinci ile şimdiye kadar el atılmamış bir konuda yeni bir proje gerçekleştirdi.  medyada çalışan kadınlar  ve sorunları hakkında bir araştırma yapıldı ve çarpıcı sonuçlara

haber7
0BİLKA nın hazırlayıp uyguladığı Ulusal Medyada Çalışan Kadınların Medyadaki Yeri ve Sorunları ile ilgili anket çalışmasında Prof. Dr. Ali Rıza Abay danışman olarak yer aldı. Proje Koordinatörü Nilüfer Akçetin çalışmalarını Dilşat Özer Kestevur ile birlikte yürüttü.

Medyada işe alımlarda cinsel ayırım yapılıyor mu?
Medya çalışanları üzerinde yasaklar/baskı var mı?
Medya mensubu kadınlar çalıştıkları kurumlardan memnun mu?
Ulusal medyada çalışan kadınlara  mobbing  (psikolojik taciz) ve  cinsel taciz  uygulanıyor mu?
Medya  sektöründe  torpilin etkisi ne kadar?
Haberlerin doğruluk oranı nedir?

gibi  Medya  mensuplarını ,  Medya  sektörünü ve tüm toplumu ilgilendiren sorulara cevap getiren ve bunları temellendiren çalışma 156 denek üzerinde gerçekleştirildi.

Basın toplantısında Başkan Av. Alev Sezen "Medya sorumlu ancak bir o kadar da sorunlu bir sektör. Prezantasyon için kadınlar , yönetim kademeleri için erkekler tercih ediliyor. Yönetim kademesi açısından erkek egemen bir sektör. Kadının adı yok.  kadın  her türlü zorluğa meslek aşkı sebebi ile dayanıyor. Atamalarda kadının cinsiyeti , evli ve çocuk sahibi olması karşısına hep bir engel olarak çıkıyor.

Mobbinge maruz kalarak  kariyer  yapması engelleniyor. Kıyafeti yönünden de hiç farketmiyor başörtülü olduğu için tepki alanda var başı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =