Almanya da PKK ya darbe: 49 gözaltı
Etiketler:

 Almanya  da yasak olmasına rağmen başı Abdullah Öcalan ve terör örgütünün sembollerini açarak izinsiz protesto gösterisine katıldıkları belirlenen 49  PKK  lı gözaltına alındı.

haber7
0

Almanya da "en tehlikeli örgüt" olarak nitelendirilen ve faaliyetleri 1993 yılından itibaren yasaklanan terör örgütü  PKK  nın sokak terörünü tırmandırmasına izin verilmedi.

Polis Müdürü Roland Eisele nin yaptığı açıklamaya göre , izinsiz gösteriye katılan 49 örgüt mensubu hakkında "yasaklı terör örgütüne üye olmak , terör örgütünün eylemlerine katılmak , örgüt adına para toplamak , adam yaralama , hakaret , eyaletin huzurunu bozmak , gösteri yasasını ihlal etmek" suçlarından dava açıldı.

Haklarında dava açılan  PKK  lılar hakkında çok sayıda video görüntüsünün delil olarak mahkemeye sunulduğu öğrenildi. Video görüntülerinin ,  PKK  lı teröristlerin , Heilbronn daki izinsiz gösteride 13 polisi yaralamalarının yanı sıra , çevredeki otomobillere ve işyerlerine verdikleri zararı ortaya koydu.

Geçen ay Heilbronn kentinde faaliyet gösteren terör örgütü  PKK  nın derneğine ve dernek yöneticilerinin evlerine yönelik eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda da , aralarında dernek yöneticisi ve yardımcılarının da bulunduğu 5 terör örgütü yandaşı gözaltına alındı.

Alman güvenlik güçleri tarafından geçen yıldan bu yana terör örgütüne kadro ve finansman teminine yönelik faaliyet gösterdiği belirlenen 150 yi aşkın dernek , ev ve işyerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanan çok sayıda örgüt mensubunun çeşitli suçlardan yargılandıkları ve çeşitli hapis cezalarına çarptırıldıkları belirtiliyor.

Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Christoph tarafından açıklanan "Terörizm Raporu"nda ise , "Şiddet eylemlerini devam ettiren  PKK  nın ülke güvenliğini tehdit ettiği , örgüt kadroları ve yandaşlarının çeşitli bahanelerle sokak terörü yarattıkları , güvenlik güçleriyle çatıştıklarına" dikkat çekti.

Federal İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklı terör örgütü  PKK  ile ilişkisini kesmeyen , finansman ve kadro temini açısından örgüte desteğini sürdürerek , örgütün eylemlerine iştirak eden terör örgütü yandaşı Kürt mültecilere "Almanya yı terk etmeleri" yönünde mektuplar gönderi öğrenildi.

Almanya da Sol Parti Federal Meclis Grubu tarafından , geçen ay  PKK  konusunda Türkiye ile  Almanya  nın ortak çalışmaları hakkında verilen soru önergesini Alman Hükümeti , "PKK , çok sayıda açıklamalara karşın hiçbir zaman şartsız ve inandırıcı olarak şiddet uygulamaktan vazgeçmedi. Terörist eylemler düzenleme yetenekleri  Almanya  da da hala büyük oranda sekteye uğramadı.  Almanya  nın kamu güvenliği açısından önemli tehdit oluşturan  PKK  ya karşı önlemler alınması , devlet sorumluluğunun göstergesidir" şeklinde cevaplandırdı.
 
 


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =