İnsan Hakları Konseyi nin kararı Mun u sevindirdi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun , BM Genel Kurulu nun Libya nın Cenevre merkezli  İnsan   Hakları   Konseyi  ne üyeliğini askıya alma kararından memnuniyetini açıkladı.

haber7
0

Genel Sekreter Ban Ki-mun , 192 üyeli Genel Kurul un bugün Libya nın üyeliğini askıya aldığı toplantıda yaptığı konuşmada , hem Genel Kurul un bu yöndeki kararından , hem BM Güvenlik  Konseyi  nin Libya daki rejime yönelik yaptırım kararından , hem de  İnsan   Hakları   Konseyi  nin Libya daki insan  Hakları  ihlallerini soruşturma yönündeki kararından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Ban Ki-mun , Bu kararlar tüm dünyaya , insanlığa karşı suç işleyenlerin cezasız kalmayacağını ve yaptıklarından sorumlu tutulacaklarını göstermektedir dedi.

Venezuella nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jorge Valero ise Libya daki olaylara ilişkin tarafsız ve güvenilir bir soruşturma açılmadan böyle bir kararın alınmasından memnun olmadıklarını belirtti.

Valero konuşmasında ABD yi emperyalist bir ülke olarak tanımlayarak , bu ülkenin Libya ya yönelik askeri önlemler almayı düşündüğü yönünde haberler olduğunu belirterek hiçbir ülkenin böyle bir şeye kalkışmaması gerektiğini , Güvenlik  Konseyi  nin aldığı kararın askeri bir girişime izin vermediğini söyledi.

-ABD TEMSİLCİSİ: KADDAFİ NİN ŞİMDİ GİTMESİ GEREK -

ABD nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice ise Venezuella nın , ABD ve politikalarıyla ilgili konuşmasından rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Rice , Genel Kurul un ilk kez bir ülkenin  İnsan   Hakları   Konseyi  ne üyeliğini askıya aldığını belirterek şöyle konuştu:

Kendi halkına karşı silah yönelten insanların ,  İnsan   Hakları  Konsey inde yeri yoktur. Bu karar , Kaddafi ye ve yandaşlarına bir başka açık mesaj daha gönderiyor , insan öldürmeyi bırakmaları gerek. Kaddafi , artık kendi ülkesini yönetme yönündeki meşruiyetini yitirmiştir. Kaddafi nin gitmesi gerek ve şimdi gitmesi gerek.


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =