Eşkiyayı, evliyalaştıran eğitim sistemi

"Tasavvufi terbiyede nasıl bir pedagojik boyut vardı ki , evvelce eşkıya olarak nam salmış kimi isimleri dahi evliya lara dönüştürebildi?" Sorunun cevabı bu kitapta:

haber7
0

"İslami mirasın göz kamaştırıcı tecrübelerinden biri olarak  tasavvuf  , asırlar boyu sürdürdüğü hizmetlerle sayısız kamil insan yetiştirdi? Peki , bunu hangi metodlarla başardı? Tasavvufi terbiyede nasıl bir pedagojik boyut vardı ki , evvelce eşkıya olarak nam salmış kimi isimleri dahi evliya lara dönüştürebildi?"

Şakir Gözütok un Nesil Yayınlarından neşredilen "Sufi Pedagojisi" adlı eseri , bu soruların cevabını araştırıyor.

Tasavvuf eğitiminin hangi özelliklere sahip olduğu , insanı nasıl kemale erdirdiği ve günümüz  eğitim  sistemlerinin kullanıldığı gibi sorulara titiz bir araştırma ve doyurucu bir muhtevayla cevap getiriyor.

Peki bunu nasıl başarıyor? İşte bu sorunun cevabı da Nesil Yayınları Genel Yayın Danışmanı  metin karabaşoğlu  nun sunuş yazısında.

Sizi o yazı ile başbaşa bırakıyoruz:

"GÜNEŞİN BATTIĞI DİYARDA olmakla birlikte kendisini dünyanın merkezine yerleştiren Batı , benmerkezli bir zaman , tarih , insan ve toplum anlayışıyla çıkar karşımıza. Bu minvalde , temelleri çağlar öncesine uzanan birçok disiplini sadece Batının hakim olduğu modern zamanlara hapsettiği gibi , tarihi de Batı-merkezli olarak sunar.

Mesela , Batıda yazılmış bilim tarihi veya düşünce tarihi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =