KKB den  Çek Rapor Sunum Sistemi

 kredi kayıt bürosu  (KKB) ilk defa bireysel ve ticari şirketlere yönelik başlattığı yeni hizmeti  Çek  Raporu  Sunum   Sistemi  ni devreye aldı.

haber7
0

Sistemin hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen toplantıda  KKB  Genel Müdürü Kasım Akdeniz , yeni sistemin ticari hayatta büyük bir boşluğu dolduracağını ve çekle yapılan ticareti daha da güvenli hale getireceğini söyledi.

Satışları karşılığı çek alanların , bu sistem sayesinde keşidecinin geçmiş çek ödeme bilgilerini görebileceğini ve çeki kabul edip etmeme kararını buna göre verebileceğini anlatan Akdeniz , sistemden alınacak çek raporunun hesap sahibinin bankacılık sistemindeki 2007 sonrası pozitif , 2009 sonrası negatif tüm çek bilgilerini içereceğini ifade etti.

Satıcılar bu rapora bakarak çeki kabul edip etmeme kararını daha somut verilere dayanarak kendileri verecekler diyen Akdeniz ,  KKB  nin bugüne kadar sadece üye kuruluşlarına hizmet sunduğunu , yeni hizmet modülü Çek Raporu  Sunum   Sistemi  ile de yine üye kuruluşları kanalı ile birey ve ticari şirketlere de hizmet sunulmaya başlanacağını belirtti.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından Kasım 2011 tarihinde çalışmaları başlatılan Çek Raporu  Sunum   Sistemi  nin , Çek Yasası nda yapılan değişiklik ile keşideci üzerindeki cezai sorumlulukların kaldırılmasının yaratabileceği sorunları giderebilmek ve çek kabul edenlerin risklerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =