Hayatı köpeğine bağlı!

milliyet
0

Özel eğitimli bir köpek olan Mr. Gibbs , Alida ya Georgia eyaletinin Louisville şehrindeki evlerinin bahçesinde oynarken , kaydıraktan kayarken hatta bisiklete binerken bile eşlik ediyor.

Sekiz aylıkken nöroendokrin hiperplazisi (NEHI) teşhisi koyulan Alida , normal koşullarda zorlukla da olsa  oksijen tüpü  olmadan nefes alabiliyor. Ancak zaman zaman fazladan oksijene ihtiyaç duyuyor.

İşte böyle anlarda yardımına Mr. Gibbs koşuyor. Mr. Gibbs in varlığı Alida yı ağır oksijen tüpünü kendi kendine taşımaktan da kurtarıyor.

SADECE 800 ÇOCUKTA VAR

MNetBanner

Alida nın hastalığı 2005 yılında keşfedilmiş ve dünya genelinde çocuklarda bilinen sadece 800 vaka var. Bu hastalığı taşıyanların akciğerlerinde oksijen ekstra hücre katmanlarından süzülerek geçiyor. Bu da nefes almayı zorlaştırıyor , hatta imkansızlaştırıyor.

Dolayısıyla Alida gibi çocukların çok yakın bir yere giderken bile oksijen tüplerini yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Alida nın anne-babası Aaron ve Debbie Knobloch da çocuklarının böyle bir yükü taşımadan hayatına devam edebilmesi için bir yol arayışına gitmiş.

Televizyonda bir programda , görme engellilere yardım eden özel eğitimli köpekleri gören Knobloch çifti , aynı köpeklerin eğitim verildiğinde kızlarına da yardımcı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =