Kolalı içecekler kanserojen mi?

ABD’de tüketici haklarını savunan bir dernek  Kolalı  içeceklerdeki karamelin  kanserojen  olduğunu iddia ederek , FDA’ya başvuru yaptı. İddia soruşturuluyor...

haberturk
0

ABD’de bulunan tüketici hakları derneği ‘Kamu Yararına Bilim Merkezi’ (CSPI) , dev içecek markalarına savaş açtı.
Dernek , içeceklerin rengini vermek için kullanılan karamelin  kanserojen  olduğunu öne sürdü.  ABD  Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bir mektup yazan dernek , içeceklere kahverengi rengini vermeye yarayan karamelin , fareler üzerinde yapılan testler sonucunda karaciğer , akciğer ve tiroid kanserlerine yol açtığının ortaya çıktığını söyledi.

Dernek , karameli üretmek için şeker ve amonyağın karıştırılması sonucunda 2-methylimidazole ve 4-methylimidazole adlı  kanserojen  maddelerin açığa çıktığını belirtti. Bu maddelerin de yüksek miktarda tüketiminin kansere yol açtığı açıklandı. İddiaya göre normalde 340 mililitre  kola  içerisinde 29 mikrogram bulunması gereken bu maddelerin oranı bazı içeceklerde 138 mikrograma kadar tespit edildi.

FDA: İçecekler tüketilebilir
Derneğin maddenin yasaklanması talebine yanıt veren  FDA  konuyla ilgili soruşturmanın başlatıldığını açıkladı. Ancak  FDA  soruşturma devam ederken tüketicilerin içecekleri tüketebileceğini ve güvenli olduğunu belirtti.   FDA  sözcüsü Doug Karas , “Tehlikeli doza ulaşılabilmesi için 1 günde binlerce içecek tüketilmelidir” dedi.
Coca Cola sözcüsü Ben Sheidler ise , “İçeceklerimiz güvenlidir ve her zaman güvenli olmuştur” diye konuştu. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =