Çocuk Hakları Kongresi sona erdi / GALERİ

25 Şubat 2011 de Mehmet Ali Şahin in açılışını yaptığı ve Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 1.Çocuk  Hakları   Kongresi  27 Şubat 2011 de  sona  erdi.

haber7
0

Çocuk vakfı tarafından Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen Çocuk  Hakları  Strateji (2012- 2016) belgesi olacak.

Çocuk ve çocuk  Hakları  kongresinin armağanı 1.Türkiye kültürü bağlamında toplumsal duyarlılık ve değer üretmeye yönelik sosyal ve kültürel sorumluluk projesi , 3 yılda bir yapılacak.

Selma Aliye Kavaf’ın desteğiyle gerçekleşen kongrenin hedef kitlesi , çocuklar , ebeveynler , öğretmenler , yetişkinler , hükümet kuruluşları , üniversiteler , çocuk alanında çalışan uzman sivil toplum kuruluşları , Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlar , medya kuruluşları olarak belirlenmiştir.

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’in “Bir çocukta bütün çocukları düşünüyorum. Çocuğa saygı duyuyorum. Masumiyetine güzelliğine ve Allah’ın emri ile geldiği için saygı duyuyorum. Doğan her çocuğu kendi çocuğum gibi sayıyorum. Her çocuğun rengine saygı duyuyorum” sözleri kongrenin ruhunu anlatıyordu.

Bazı salonlarda yurdun çeşitli bölgelerinden kongreye katılan , yazarlar eğitimciler ebeveynler akademisyenler aralarında çocuklar için tecrübelerini geleceğe dönük projelerini paylaşırken , diğer salonlarda , proje ve bildirileri kabul edilen 81 ilin çocuk delegeleri , öğretmenleri , akademisyenleri , anne babalarıyla çocuk dünyalarını konuşabildiler. Yapılan sunumlara , dinleyenlerin sorularıyla katılması , hedeflenen etkileşim ortamına , imkan sağladı.

Kongrede tartışılan , aşağıdaki ilginç başlıkların hayata geçirilmesi konusunda ne derece başarı sağlayabiliriz bunu zaman gösterecek.

- Özel Koruma Önlemleriyle Korunması Gereken Çocuklar: Acil durumdaki çocuklar , mülteci çocuklar , silahlı çatışmadan etkilenmiş çocuklar , afetlerde öksüz ve yetim kalan çocuklar.

- Kanunla ihtilaf halindeki çocuklar: Küçüklere özgü hukukun uygulanması , özgürlüğünden yoksun bırakılmış çocukların durumu , yasalarda küçüklerin aleyhine hükümler.

- Sömürüye konu olan çocuklar: Çalışan , dilendirilen çocuklar , uyuşturucu madde kullanımı.

- Cinsel sömürü ve cinsel şiddet: Çocuk fuhuşu , bu sektörde ve pornografide kullanılan çocuklar.

- Çocuk kaçırma , satışı ve ticareti.

- Azınlık veya yerel gruba ait çocuklar.

- Çocuk ihmali ve istismarı: İhmal , psikolojik , fizikî , cinsel ve ekonomik istismarı


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =