İzmir de 28 Şubat ı protesto ettiler

Özgür-Der  İzmir  Şubesi üyeleri , 28  Şubat  postmodern darbesini  protesto  etmek için toplandıkları  İzmir  in Buca ilçesindeki Orgeneral Çevik Bir Meydanı nın isminin değiştirilmesini istedi.

haber7
0

Özgür-Der  İzmir  Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fazlı İnderin , meydanda okuduğu basın açıklamasında , “28 Şubatçılar başta olmak üzere halka ve Hakk a karşı savaş açıp mücadele eden bütün şahısların isimleri; komutan , devlet başkanı , siyasetçi , emekli , muvazzaf olduğuna bakılmaksızın , halkın caddelerinden , meydanlarından , sokaklarından , mahallelerinden , bulvarlarından derhal silinmelidir.

Şu an üzerinde bulunduğumuz meydandan da dönemin meşhur orgenerali Çevik Bir’in adı sökülüp atılmalıdır.” dedi.

Özgür-Der  İzmir  şubesi üyelerinin Çevik Bir Meydanı’ndaki protestosuna Özgür-Der Akhisar Şubesi ,  İzmir  İşadamları Derneği (İZİAD) ile Özgün-Der üyeleri destek verdi.

“28  Şubat  darbecileri yargılansın” , “Zulme karşı direniş , herkes için adalet” , “Eğitimde , yargıda , siyasette , sokakta , militarist dayatmalar son bulsun” , “Darbeci şefler yargılansın” şeklinde pankart açan Özgür-Der üyeleri , 28  Şubat  başta olmak üzere tüm darbe yanlısı olan şahısların isimlerinin sokaklardan , caddelerden kaldırılmasını talep etti.

İnderin , 28  Şubat  1997’de Türkiye de rejimin derinden sarsıldığını vurgulayarak , siyasetten bürokrasiye tüm toplumun fişlenerek , kaos ve çatışmanın toplumsal tabanın genel karakteri haline getirildiğini söyledi.

Darbecilerin , başta üniversiteler , başörtülüler ve imam hatipliler olmak üzere her kesime yönelik baskıcı ve dayatmacı uygulamalarıyla on binlerce insanın geleceğini kararttığının altını çizen İnderin , “Binlerce insan işinden gücünden oldu.

Yüzlercesi olmadık uydurma gerekçelerle cezaevlerine atıldı. Yasaması , yürütmesi , yargısı ve medyasıyla tüm birimler askerden brifing alır hale getirildi. Andıçlar havalarda uçuştu , durdu. Darbeciler o kadar azgınlaştılar ki bazılarınca 28  Şubat  ın bin yıl süreceği gibi hamasî sloganlar üretildi.” diye konuştu.

28 Şubat’ın çetelerin , yer altına silah depolayanların , ellerindeki medya gücüyle hokkabazlık ve tetikçilik yapanların ortaya çıktığı , onursuzlukla sorumsuzluğun at başı yarıştığı , sömürünün ayyuka çıktığı , haram para transferlerinin normalleştiği , namlu işaretiyle kurdurulan partilerin revaçta olduğu bir gün olduğunu belirten İnderin , şöyle konuştu:

“Yargı bağımsızlığının dipçik gölgesinde kaldığı , yüksek yargı denen zevatın brifing almak için sıraya girdiği , rektörlerin "ordu göreve" hezeyanına kapıldıkları , bilim adamlığının intihalle özdeşleştiği gündür 28 Şubat. ‘Laiklik elden gidiyor’ naralarıyla halkın manipüle edilmek istendiği; hırsızlığın , talanın , vurgunun ve faizci tefeciliğin sistemin kutsalları üzerinden meşrulaştırıldığı gündür 28 Şubat.

Darbecilerden hesap sorulmadıkça hem darbe düzeni devam edecek , hem de yeni darbelere kapı aralanacaktır. Nitekim 27 Mayısçılardan hesap sorulmayışı 12 Mart ı , o 12 Eylül ü , 12 Eylül de 28  Şubat  ı o da 27 Nisan ı doğurmuştur.”

“Baskılar bizi yıldıramaz” , “Zalimler hesap verecek” , “Paşaların tankı susturamaz halkı” , “Müslüman zulme boyun eğmez” , “Balyozlar bizi yıldıramaz” şeklinde tempo tutan kalabalık , daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =