Günay: Rant İstanbul u ahtapot gibi sarıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul  Günay  ,  Rant  açgözlülüğünün  İstanbul  u ağır ağır bir  ahtapot   gibi  sarmaya başladığını belirterek , " Kimsenin bu silüeti yok etmeye kalkması  gibi  bir hakkı yok dedi.

haber7
0

Vakıfbank tarafından tarih ve mimari alandaki akademisyen ve yazarların desteğiyle hazırlanan Dünya Mirası  İstanbul  kitabının tanıtım toplantısında konuşan Günay ,  İstanbul  un dünyanın en önemli eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Bakan Günay ,  İstanbul  ile ilgili eskiden beri kasideler ve şiirler yazıyoruz , güzellemeler yapıyoruz. Şimdi kitaplar yazma düzeyine geldik  İstanbul  ile ilgili. Ancak  İstanbul  silüetini kaybettikçe , elimizden kaydıkça korkarım daha başka , böyle destanlar , ağıtlar yazmak zorunda kalacağız diye konuştu.

İstanbul ile ilgili her zaman özeleştiri yapma ihtiyacı hissettiğini belirten Günay , şöyle devam etti:

 İstanbul  daki değişim bazı alanlarda iyiye gitmekle birlikte esas  İstanbul  un , tarihi olarak korumamız gereken  İstanbul  un bir miktar elden kaçırmak konusunda kötü örneklerle dolu olduğunu ve büyük ihmallerle  İstanbul  un zedelenmiş olduğunu itiraf etmek istiyorum. Görevi devraldığım zaman  İstanbul  un tarihi mekanlarında gördüğüm manzara gerçekten çok üzüntü ve kaygı vericiydi. Ben Topkapı Sarayı nın , Sur-u Sultani nin içinde Aya İrini nin ve eski karakol binasının arkasından gecekondu çıkardım. İçinde Sağlık , Milli Eğitim , Milli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =